Pielęgnacja nawierzchni
Podstawowe czynności pielęgnacyjne to:
- użytkowanie całej powierzchni z kostki brukowej – zapobiega to m.in. jednakowemu przebarwieniu kostki brukowej. W miejscach nieużytkowanych osadza się kurz i cząstki organiczne prowadzące do porastania powierzchni przez mchy i porosty, a w skrajnych przypadkach do uszkodzeń nawierzchni betonowej.
- regularne zamiatanie i mycie całej powierzchni – spowoduje to usunięcie technologicznych osadów barwnikowych, widocznych jako niekontrastowe przebarwienia na powierzchni wyrobu oraz przyśpieszy zanikanie osadu wapiennego, tzw. „wykwitu”.
- odśnieżanie na bieżąco za pomocą twardej szczotki.
Pielęgnacja nawierzchni z kostki brukowej.
Dotyczy to zwłaszcza kostki układanej przed okresem zimowym. Pozostawiony, na przykład po wypełnianiu fug między kostkami, i przykryty śniegiem lub lodem na długie tygodnie, zaznaczy ten fakt brzydkimi, jasnymi i trudno usuwalnymi śladami.
•Nie należy skuwać lodu z nawierzchni betonowej, gdyż powoduje to punktowe uszkodzenia w wyniku kontaktu narzędzia z betonem.
•Należy pamiętać o ZAKAZIE posypywania kostki brukowej solą. Powoduje to niszczenie nawierzchni betonowej.
Czyszczenie kostki brukowej – usuwanie białych osadów
Powszechnym zjawiskiem pojawiającym się na betonowych powierzchniach jest charakterystyczny biały osad. Są to tzw. wykwity wapienne, które powstają wskutek naturalnych procesów fizycznych i chemicznych, zachodzących zarówno w samej strukturze kostki, jak i na jej powierzchni.Osady takie ulegają zwykle samoistnemu wypłukaniu podczas kolejnych opadów deszczu, jednak czas w jakim się to stanie jest różny – od kilku miesięcy do nawet 2-3 sezonów.
To czy osady wapienne w ogóle powstaną i jak szybko będziemy w stanie sobie z nimi poradzić zależy w dużym stopniu od surowców użytych do produkcji kostki oraz poziomu zaawansowania procesu produkcyjnego. Dlatego, aby ograniczyć „wapienne przygody”, warto od razu zdecydować się na kostkę nowoczesną technologicznie – taką, która poza normowymi parametrami technicznymi, zapewnia wyjątkowe właściwości użytkowe.
Proces likwidacji możemy przyśpieszyć, stosując środki chemiczne do usuwania wykwitów wapiennych
Tenzi
Zmywanie Wykwitów Wapiennych
Skoncentrowany preparat do zmywania wykwitów wapiennych z kostki brukowej, elewacji, cegły, klinkieru.
– kostka brukowa, cegła, klinkier
– elewacje, fasady, parkany
Czyszczenie kostki brukowej – usuwanie mchu i chwastów
Jednym z najpowszechniejszych problemów, zwłaszcza w miejscach o słabym nasłonecznieniu, a przez to narażonych na większą wilgotność, jest osadzanie się naturalnego nalotu – mchu, porostów i grzybów. Jest kilka sposobów na poradzenie sobie z tymi nieproszonymi gośćmi.
Do najskuteczniejszych i najczęściej rekomendowanych należy użycie myjki ciśnieniowej oraz odpowiednich chemicznych środków myjących – należy jednak uważać, aby nie wypłukać jednocześnie spoin.
Jeśli chwastów jest naprawdę dużo lub wrastają one w szczeliny pomiędzy elementami nawierzchni, warto potraktować je specjalnymi preparatami chwastobójczymi. Metody mechaniczne nie przyniosą tu pożądanych rezultatów, gdyż nie spełnią najważniejszej funkcji, jaką jest dotarcie do korzeni i ich zniszczenie.
Środki do impregnacji i usuwania plam na kostce :
PROELITE Oil Sporte
Opis działania
Dolphin Super Oil Cleaner
Środek czyszczący odtłuszczający do powierzchni z kostki i kamienia
ISOKOR Fasada 5000ml
Skutecznie usuwa wszystkie zabrudzenia, pleśń, glony, mchy i porosty będąc jednocześnie całkowicie nieszkodliwym dla zdrowia
Zastosowanie:
– wszystkich rodzajów tynków
– kamienia naturalnego
– piaskowca
– marmuru
– granitu
– lastryko
– dachówki ceramicznej
– dachówki betonowej
– blachówki
– kostki betonowej
– betonu
– gresu podłogowego
– płytek ceramicznych
– szkła
PRIMACOL
ŚRODEK DO USUWANIA MCHU I POROSTÓW 1L
Środek do usuwania mchów i porostów sprawdzi się w każdym gospodarstwie domowym oraz wszędzie tam, gdzie pojawiają się glony, pleśnie i grzyby,usuwa zabrudzenia przez mchy, porosty, a także glony, pleśń i grzyby
Zastosowanie :drewno, mur, beton, kostka brukowa, płyty chodnikowe, płyty nagrobkowe, szkło